BABCIE GÓRĄ!

Przyszło nam żyć w dziwnych czasach i chyba nikt się nie spodziewał, że mogą nadejść…

Jesteśmy seniorkami odseparowanymi od swoich bliskich i wiemy jak bardzo doskwiera nam ta izolacja. Rozumiemy, że jest ona dla naszego dobra.

Od stycznia tego roku, nasza organizacja Europejskie Centrum Edukacji Międzykulturowej realizuje publiczne zadanie zawarte z Gminą Wrocław. W związku z zaistniałą sytuacją w kraju i wprowadzonymi obostrzeniami musiałyśmy zawiesić realizację naszego programu „Międzypokoleniowo – barwnie i zdrowo”. Potrzebowałyśmy czasu aby oswoić się z tą nową rzeczywistością i uwierzyć, że nawet w tak trudnych dla nas, seniorek czasach można żyć inaczej, ale to wcale nie znaczy, że gorzej… Życie nauczyło nas aby zawsze szukać pozytywne strony w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Nie jest to łatwe, ale wzajemnie się motywujemy i co najważniejsze, działamy. Postanowiłyśmy kontynuować nasze rozpoczęte kilka miesięcy temu zajęcia, dostosowując je do obecnej sytuacji czyli działamy online.

Najpierw przetestowałyśmy prowadzenie w ten sposób zajęć z języka esperanto. Udało się! Dzięki programowi Skype te zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Uczymy się, odrabiamy zadania ale przede wszystkim nie czujemy się samotne. Wybrałyśmy naukę języka esperanto bo jest on najłatwiejszym językiem świata i każdy, czyli również senior się go nauczy a poza tym czujemy się młodsze bo zmuszamy nasz mózg do aktywności. Małgosia, pełna energii prowadzi z nami zajęcia z języka esperanto online a zaoszczędzony czas na dojazdach do miejsca, w którym odbywały się lekcje przeznacza na czytanie i tłumaczenia. Uruchomiłyśmy też kolejne nasze programy w ramach zawartej umowy: mindfulnes z elementami jogi oraz czas relaksu i harmonii wewnętrznej z medytacją. Programy te są prowadzone każdego tygodnia za pośrednictwem programów Skype i WhatsApp. Nasze obecnie prowadzone zajęcia różnią się od tych prowadzonych w sali naszej siedziby, ale nie są gorszej jakości, są tylko prowadzone w innej rzeczywistości. Pomagają nam i naszym uczestnikom zapomnieć o samotności i przykrościach jakie teraz wszyscy przeżywamy. Są specjalnie dostosowane do potrzeb i możliwości seniorek, a więc nie wymagają od nas dobrej kondycji fizycznej.

Dzięki Ani, prowadzącej mindfulnes czyli technikę uważności szybko odczuwamy korzyści. Skupiamy uwagę na konkretnych czynnościach aby uspokoić rozproszone myśli czyli zaczynamy zarządzać naszymi emocjami i reakcjami. Jej zajęcia z jogi usprawniają nasze ciała i dzięki temu dłużej utrzymujemy je w zdrowiu. Zosia i Lucynka zabierają nas w podróż świata dźwięków dostrojonych do naszych wibracji. Specjalnie pojechały do siedziby ECEM na ul. Kołłątaja i nagrały relaksacyjne dźwięki mis i gongów tybetańskich i rozesłały wszystkim potrzebującym wsparcia. Kontynuujemy, więc czas relaksu i harmonii wewnętrznej. Jeśli ktoś odczuwa potrzebę „głębszej podróży” ma sesje indywidualne. Zosia prowadzi medytacje do źródła życia dla wszystkich chętnych a Lucynka pomaga nam rozbudzać w sobie energię do życia wykonując 5 rytuałów wiecznej młodości. Poza tym Lucynka zdobywa nowy fach… podcina, farbuje i modeluje włosy członkom swojej rodziny. Na swoim koncie ma już „pięć głów”. Praktykowana medytacja to nic nawiedzonego czy nadprzyrodzonego, ale to czas, który ma na nas zbawienny wpływ poprawiając jakość naszego życia. Nie potrzebujemy specjalnych sprzętów, wystarczy nam wygodne krzesło lub kawałek podłogi. Naszą medytację traktujemy jak higienę umysłu bo podnosi nam serotoninę czyli hormon szczęścia w mózgu i obniża poziom lęku.

Staramy się zapewnić ciągłość rozpoczętych programów, ale dajemy więcej niż zakładała umowa bo dla nas ważne jest aby wypełniać czas osobom, które najczęściej spędzają dni słuchając tylko przykrych informacji, które to nie wpływają pozytywnie na samopoczucie a tym samym na nasze zdrowie. My, zaś zdobywamy nowe doświadczenie i uczymy się współpracować w nowej rzeczywistości.

Aktywne babcie-seniorki Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej potrafiły się odnaleźć w nowej, przymusowej sytuacji i wykorzystać dobrodziejstwa nowoczesnej techniki bo przecież trzeba iść z duchem czasu. Nie tylko Małgosia, Ania, Zosia i Lucynka pracują. Prababcia Irenka umożliwia nam łącza przez Skype i WhatsApp. Ela i Bronia szyją maseczki a Czesia uaktywniła swoją pasję malowania akwarelami. Krysia zaś zrobiła miodek z mniszka lekarskiego i pewnie chętnie się nim z nami w lepszych czasach podzieli. Jasia wykorzystuje czas na czytanie. Elunia z pasją pielęgnuje kwiaty w ogródku a Terenia, jedyna z naszego grona, która nie ma komputera i odpowiednio nowoczesnej komórki, swój czas wypełnia haftując serwetki.

Zaproście swoich członków rodziny, przyjaciół, znajomych aby uczestniczyli w naszych zajęciach. Wystarczy Skype lub WhatsApp. Warto! Te wspólnie spędzone chwile prowadzone w innej rzeczywistości pomagają nam zapomnieć o samotności i przykrościach jakie teraz wszyscy przeżywamy, ale też dodajemy sobie otuchy i uczymy się współpracować w nowej rzeczywistości.

Małgosia i Lucynka

 

 

 

 

 

Harmonogram zajęć Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej online:
PONIEDZIAŁEK – język esperanto / 11:00 / prowadzi Małgosia
WTOREK – Czas relaksu i harmonii wewnętrznej – medytacja / 11:15 / prowadzi Zosia
ŚRODA – Mindfulness z elementami jogi / 12:30 / prowadzi Ania
CZWARTEK – język esperanto / 11:00 / prowadzi Małgosia
PIĄTEK – Czas relaksu i harmonii wewnętrznej – medytacja / 11:15 / prowadzi Lucynka

Kontakt: Lucynka 694 229 219
Małgosia 692 551 131

Skip to content