20 maja 2020 roku odbyło się
szkolenie on-line dla przedstawicieli samorządów lokalnych
z Dolnego Śląska

z wdrożenia narzędzi wsparcia przewidzianych w przepisach
w Tarczy Antykryzysowej dla III sektora.

PDF Pobierz

PREZENTACJA ZE SZKOLENIA – WERSJA PDF DO POBRANIA

 

 

Na początku maja 2020 roku – Maria Mika – Prezes Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, wystosowała apel do Pań i Panów Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów z całego Dolnego Śląska o podjęcie działań w celu łagodzenia wpływu pandemii koronawirusa na funkcjonowanie i działalność organizacji pozarządowych w następującej treści:

Szanowni Państwo!
Działając w imieniu organizacji obywatelskich, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, zwraca się z prośbą o podjęcie działań w celu łagodzenia wpływu pandemii koronawirusa  na funkcjonowanie i działalność organizacji pozarządowych. Mając na względzie wyjątkowo trudną sytuację dla funkcjonowania i działania organizacji pozarządowych spowodowanej m.in. zatrzymaniem wielu działań projektowych i statutowych oraz trudnościami w realizowaniu działań zgodnie z podpisanymi umowami o dofinansowanie apelujemy o wdrożenie narzędzi wsparcia przewidzianych w przepisach w Tarczy Antykryzysowej dla III sektora.

Biorąc pod uwagę wyjątkową sytuację, aktualny stan prawny oraz uchwałę Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego z dnia 17.04.2020 r. , zwracamy się do Państwa o:

1) Uruchomienie dotacji w trybie pozakonkursowym na podstawie art.15zzm ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, dla organizacji niosących pomoc osobom znajdującym się w trudnym położeniu w związku z COVID-19 (np. osobom z niepełnosprawnościami, bezdomnym, seniorom, ofiarom przemocy domowej).

2) Uruchomienie dotacji w trybie pozakonkursowym na podstawie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, bezpośrednio po zakończeniu epidemii, aby wesprzeć organizacje, które znalazły się w trudnym położeniu finansowym z powodu zatrzymania realizacji zadań publicznych oraz działań statutowych skierowanych do Państwa mieszkańców.

3) Wyrażanie zgody na uruchomienie alternatywnych sposobów realizacji działań – form zdalnych,
on-line – tam gdzie jest to możliwe w realizowanych zadaniach publicznych przez organizacje pozarządowe.
4) Wyrażanie zgody na zmiany dotyczące sposobów realizacji zadania zleconego w zakresie zmian kadry, harmonogramu i kosztorysu, a także zmniejszenia wymogów dotyczących rezultatów.

5) Uwzględnienia przy rozliczaniu zadań publicznych siły wyższej jaką jest zagrożenie epidemiologiczne COVID-19 oraz nie wprowadzanie korekt finansowych za niezrealizowane działania lub rezultaty, w szczególności, polegające na bezpośrednim kontakcie z ludźmi wprost lub pośrednio.

6) Utrzymanie zaplanowanych konkursów w 2020 r. wraz z planowanymi kwotami środków na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe, a także niezmniejszanie kwoty środków na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe w 2021 roku.

7) Utworzenie na serwisie informacyjnym zakładki zawierającej szczegółowe informacje na temat wsparcia samorządu dla organizacji obywatelskich w sytuacji z COVID-19, w tym:
a) udostępnienia organizacjom obywatelskim procedur postępowania oraz darmowych materiałów informacyjnych nt. prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia COVID-19,
b) informowanie o możliwości pozyskania dodatkowych środków w ww. trybach,
c) informowanie o zasadach wprowadzenia zmian w realizowanych zadaniach publicznych,
d) informowanie o zasadach rozliczania pracy zdalnej w projektach.

8) Kwalifikowanie wydatków związanych z odwołanymi działaniami z powodu zagrożenia COVID-19 i w związku z zaciągnięciem przez organizację obywatelską zobowiązań na ten cel przed 11.03.2020

9) Zwolnienie organizacji z podatku od nieruchomości bądź konieczności opłacania kosztu wynajmy pomieszczenia przeznaczonego na realizację zadań statutowych.

10) Kwalifikowanie kosztów stałych funkcjonowania miejsc opieki, a także kosztów funkcjonowania placówek finansowanych ze środków samorządowych, w tym kosztów personelu, które muszą być ponoszone pomimo braku uczestników projektu, w tym uznanie zdalnej pracy personelu merytorycznego za koszt kwalifikowany zadaniach zleconych oraz umożliwienie wynagradzania personelu merytorycznego, zatrudnionego w projektach za tzw. gotowość do pracy.

Jednocześnie Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych deklaruje wsparcie w pracach nad rozwiązaniami pomocowymi w związku z epidemią COVID-19 adresowanymi do organizacji pozarządowych na Państwa terenie przy wsparciu naszych ekspertów bądź Dolnośląskiej Sieci Inkubatorów NGO.

• Zachęcamy do śledzenia najważniejszych serwisów informacyjnych o koronawirusie na stronie DFOP – DFOP UDOSTĘPNIA
• Przedstawiamy nasz apel dotyczący trudnej sytuacji dolnośląskich ngo oraz odpowiedź Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – Marcin Krzyżanowski: DFOP APELUJE
• Zapraszamy na: www.facebook.com/dfop.org

Z wyrazami szacunku 
Maria Mika – Prezes Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

 

Skip to content